Pęknięcie śródpiersia.

Pęknięcie śródpiersia (ruptura mediastini). Pęknięcie śródpiersia w toku odmy opłucnej leczniczej zdarza się rzadko. Wskutek pęknięcia śródpiersia obie jamy opłucne łączą się. Toteż przy wprowadzaniu powietrza do jednej jamy wytwarza się odma i po drugiej stronie. Czasami w miejscu pęknięcia wytwarza się zastawka, która przepuszcza powietrze tylko w jednym kierunku.
Opancerzenie płuca.W następstwie wikłających odmę opłucną leczniczą zapaleń opłucnej często dochodzi do zgrubienia opłucnej wskutek odkładania się na jej blaszkach włóknika i następowej jego organizacji. Znaczne zgrubienie opłucnej uniemożliwia rozszerzenie się płuca po ukończeniu leczenia odmą. Płuco pozostaje na zawsze opancerzone. Wskutek tego sprawność narządu oddechowego wybitnie się zmniejsza. Z czasem jako następstwo powstaje niewydolność krążenia, zwłaszcza jeżeli odmę stosuje się po obu stronach i zgrubienie dotyczy opłucnej obu płuc.
Wolne ciała włóknikowe (corpom fibrinosa libem). Rzadkim powikłaniem w toku odmy opłucnej leczniczej są wolne ciała włóknikowe w jamie opłucnej, wielkości wiśni do wielkości jaja gęsiego, kształtu okrągłego lub jajowatego. Do ich powstania w jamie opłucnej są potrzebne następujące warunki: niewielki wysięk obfitujący we włóknik, utrzymujący się miesiącami, i nawet latami na jednym poziomie zanurzenie w wysięk tylko podstawy płuca; odrywanie się złogów włóknika z powierzchni płuca po czasowym przyklejeniu płuca do spłucnej ściennej, po przebiciu włóknika igłą i inne. Powikłanie odmy opłucnej leczniczej powstaniem wolnych ciał włóknikowych nie ma żadnego znaczenia. Ciało włóknikowe może zniknąć bez śladu ulegając rozpuszczeniu albo rozpada się rozmiękając od wnętrza, może także zwapnieć. Paweł Martyszewski i Wanda Stankiewicz-Trybowska spostrzegali wolne ciała włóknikowe w jamie opłucnej w 0,45% przypadków leczonych odmą (w 4 przypadkach na 899). [patrz też: kabiny toaletowe, difenhydramina, pirymetamina]
[patrz też: fizjoterapia uroginekologiczna, parafrenia, leczenie lekomanii ]

Tags: , ,

No Responses to “Pęknięcie śródpiersia.”

 1. Gracjan says:

  W moim domu rodzinnym był taki zwyczaj

 2. Mikołaj says:

  Article marked with the noticed of: depilacja woskiem[...]

 3. Ludwik says:

  Mam obsesję punkcie potworności jaką jest tętniak mózgu.

 4. Natalia says:

  [..] odnosnik do informacji w naukowej publikacji odnosnie: wkładki do butów[...]

 5. Commando says:

  wydaje mi się, że miałam kiedyś coś takiego

 6. Łucja says:

  Article marked with the noticed of: laser frakcyjny warszawa[...]

 7. Paweł says:

  ja nigdy nie miałam problemów dermatologicznych

Powiązane tematy z artykułem: fizjoterapia uroginekologiczna leczenie lekomanii parafrenia